דיני משפחה

בן-חיים את חלדי – משרד עורכי דין, נוטריון וגישור, המורכב משלושה עורכי דין ומצוות משפטי איכותי, נותן מספר שירותים בתחום דיני המשפחה, לרבות ייצוג בתביעות גירושין בבתי הדין השונים; ניסוח הסכמי ממון; ניהול הליכי גישור בין בני הזוג; טיפול בכל הקשור לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, לרבות עריכת יפוי כוח מתמשך, סכסוכים שונים בין אחים ובין הורים וילדיהם ועוד.

תחום דיני המשפחה הנו רחב ומורכב ועל כן נדרשים ידע, ניסיון והתמקצעות מצדו של עורך-הדין שעוסק בו. מורכבותו של התחום איננה רק משפטית, אלא גם (ולעיתים - בעיקר) אנושית, שכן דנים בו בנושאים הטעונים והרגישים מכל - קשרי המשפחה על גווניהם השונים.

הנושא העיקרי בו עוסק תחום דיני המשפחה הוא הגירושין, עם כל מה שכרוך ונלווה אליהם, לרבות מזונות קטינים ואישה, אבהות ואמהות, ענייני משמורת והסדרי שהות (ראיה), חלוקת הרכוש בין בני הזוג, אלימות במשפחה וכתובה. חשוב לדעת כי סכסוכים רבים בין בני זוג ניתנים למניעה באמצעות עריכת הסכם ממון לפני (או במהלך) הנישואין, הסכם שעלותו הכספית נמוכה לאין שיעור מאשר ניהול הליכים יקרים ומתישים בבתי המשפט.

 

לאור מורכבות התחום והעובדה כי הוא מתפרש על-פני מגוון רחב של נושאים, הוחלט בשנת 1995 להקים בישראל את בית המשפט לענייני משפחה ולהסמיך אותו לדון בכל ההליכים הנובעים מסכסוכים בתוך המשפחה. המטרה היא כי בני הזוג יתדיינו תחת קורת גג אחת, מול שופט אחד, שזהו תחום מומחיותו, בכל העניינים הנובעים מגירושיהם. יחד עם זאת, חשוב לשים לב כי לבתי הדין הדתיים השונים (רבני, שרעי, נוצרי ועוד), ישנה את הסמכות העניינית הייחודית לדון בגירושיהם של הצדדים ("הגט") וכן יש להם סמכות מקבילה לדון בעניינים שנובעים מהגירושים. על כן, קיימת סוגיית "מרוץ הסמכויות" עליה יש לתת את הדעת בבואנו לפתוח בהליכים משפטיים.

 

מאידך, כאשר בני הזוג שחפצים להתגרש הם בני דתות שונות, או כאשר אחד מבני הזוג אינו משתייך לעדה דתית כלשהי, יש לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בבקשה להתרת נישואין, ואין לפנות בתביעה לגירושין לבית הדין הדתי, שכן הוא חסר סמכות לדון במקרים אלה.

"תחום דיני המשפחה הנו מורכב מעצם היותו מלווה - בין היתר - באמוציות, במשברים נפשיים ובתמורות כלכליות אותם חווים הצדדים בעת הסכסוך, ואשר לעיתים (במודע או שלא במודע) משפיעים גם על אופן קבלת ההחלטות".

- עו"ד אלחאן חלדי

מלבד הליך הגירושין וכל הכרוך בו, נושא מרכזי נוסף בתחום דיני המשפחה הוא נושא הצוואות והירושות. גם כאן חשוב לזכור - סכסוכים רבים בין בני משפחה, בעיקר בכל הנוגע לכספי הירושה, ניתנים למניעה על-ידי עריכת צוואה מתאימה. זהו כלי יעיל, פשוט וזול למניעת  מאבקים וסכסוכים בתוך המשפחה.

 

אם אתם מעוניינים בעריכת הסכם ממון (לכם או לילדיכם שעומדים להינשא), או שאתם מתכננים להתרגש חלילה ומעוניינים בהסכם גירושין או בייצוג בפני בית המשפט, וכן אם אתם מעוניינים בעריכת צוואה שתסדיר את ענייני הרכוש אחרי אריכות ימיכם, או שאתם חפצים במינוי אפוטרופוס לבן משפחה שנדרש לכך, הנכם מוזמנים לפנות אל משרדנו לשם קבלת ייעוץ וטיפול. משרדנו מתמחה בדיני משפחה, בגירושין, בעריכת הסכמי ממון ובצוואות וירושות וכן בהתמחויות נדרשות נלוות, כגון - מומחיות בהליכי גישור ויישוב סכסוכים.

 

חשוב לשוב ולהדגיש - תחום דיני המשפחה הנו מורכב ודורש מומחיות רבה, כך שהאמור לעיל איננו יכול להוות תחליף לייעוץ על-ידי משרד עורכי-דין מקצועי ומיומן, אשר ילווה אתכם לכל אורך הדרך.