מקרקעין ונדל"ן

בן-חיים את חלדי – משרד עורכי דין, נוטריון וגישור, המורכב משלושה עורכי דין ומצוות משפטי איכותי, נותן מספר שירותים בתחום המקרקעין והנדל"ן, לרבות ליווי קונים ומוכרים של דירות יד שניה, רוכשי דירות מקבלן וקבוצות רכישה; ליווי דיירים בעסקאות תמ"א 38 והתחדשות עירונית; ניהול נכסים, לרבות הסכמי שכירות ונאמנויות וכן תביעות מקרקעין שונות, לרבות תביעות פינוי ותביעות בעלות.

אז הגיע הרגע שבו החלטתם לרכוש את הדירה הראשונה שלכם, או שאולי (עם התרחבות המשפחה) החלטתם לשדרג את הדירה הקיימת ולעבור לדירה מרווחת יותר. ואולי בכלל נצברו לרשותכם קצת חסכונות וחשבתם להשקיע בנדל"ן (דירה או מגרש). מה עושים?

"לא בכדי רכישת דירה נחשבת כיום לעסקה הגדולה והמשמעותית ביותר שמשפחה ממוצעת תעשה במהלך חייה, שכן מדובר בצעד בעל השלכות כספיות ומשפטיות רחבות".

- עו"ד יצחק בן-חיים

עסקאות מקרקעין הנן דבר מורכב ביותר, שדורש מחשבה עמוקה (הן מצד הקונים והן מצד המוכרים) ומומחיות רבה (מצד עורך הדין המטפל), ולכן אין להקל ראש בתהליך. בהחלט לא מומלץ למהר ולחתום על זכרון דברים שזה עתה הורדתם באינטרנט, גם אם הדירה מאוד מוצאת חן בעיניכם. פסיקת בתי המשפט של השנים האחרונות רואה בזכרונות דברים כחוזים לכל דבר ועניין - וזאת בדיוק הבעיה: חתימה על זכרון דברים כמוה כחתימה על חוזה לרכישת/מכירת דירה, וזאת ככל הנראה מבלי שבדקתם ביסודיות האם אין בעיות כלשהן בדירה, האם רובצים חובות על הדירה, האם יש באפשרותכם לממן את הרכישה, האם יוטל מס על המכירה או הקניה, האם בכלל זאת הדירה שאתם באמת רוצים, ועוד שאלות רבות וחשובות שיש לתת עליהן את הדעת.

הליך רכישת דירה אורך מספר רב של שבועות (ולעיתים גם חודשים), שבמהלכם נבצע תחילה את הבדיקות המקדמיות לגבי הנכס וסביבתו, לרבות בדיקות בדבר מצבו הפיזי והמשפטי והתאמתו לתוכניות הבניין הרלוונטיות. כן נבצע בדיקות אודות השווי הריאלי של הנכס, הזכויות וההצמדות ברכוש המשותף (במידה ומדובר בבית משותף), התאמת נתוני הנכס לפרטים המופיעים בלשכת רישום המקרקעין ("טאבו") או החברה המשכנת, אפשרויות המימון (בעיקר משכנתה) ועוד. אלו בדיקות חיוניות והכרחיות אשר דורשות ידע ומומחיות בתחום.

לאחר סיום הבדיקות המקדמיות, ובהנחה שאין מניעה להתקשרות בחוזה, נסיים את המשא ומתן ונפנה לעריכת הסכם המכר שבו ייקבעו - בין היתר - פרטי הנכס, התמורה ומועדי התשלום, ההתחייבויות של כל צד לחוזה, מנגנונים למניעת הפרת ההסכם ולפיצויים בעת הפרה ועוד.

 

במשרדנו תקבלו ליווי צמוד לכל אורך הליך הרכישה/מכירה של הנכס, החל משלב טרום המשא ומתן ועד לסיום העסקה ברישום (ואף לאחר מכן) במגוון עסקאות המקרקעין: רכישה ומכירה של דירות, בתים וקרקעות; עריכת הסכמי שכירות; ניהול נכסי נדל"ן; ייעוץ בדבר מיסוי מקרקעין ומשכנתאות ועוד.

 

חשוב לשוב ולהדגיש - הליך רכישת/מכירת דירה הנו מורכב ודורש מומחיות רבה, כך שהאמור לעיל איננו יכול להוות תחליף לייעוץ על-ידי משרד עורכי-דין מקצועי ומיומן, אשר ילווה אתכם לכל אורך העסקה.