צוואות וירושות

בן-חיים את חלדי – משרד עורכי דין, נוטריון וגישור, המורכב משלושה עורכי דין ומצוות משפטי איכותי, נותן מספר שירותים בתחום הצוואות והירושות, לרבות עריכת צוואות, צוואות נוטריוניות וצוואות הדדיות (בין בני זוג), טיפול בהוצאת צו קיום צוואה וצו ירושה, ניהול עזבונות ועוד. 

אמנם השאיפה של כולנו היא להאריך ימים בבריאות איתנה ולהגיע לשיבה טובה, אלא שהנבואה היא מאיתנו והלאה ואין אנו יכולים לדעת כמה זמן נוכל להלך בעולם הזה. ולכן, מומלץ לדאוג עוד בחיינו להסדרים שיבטיחו מה ייעשה ברכושנו ובנכסינו לאחר אריכות ימינו, וזאת על-ידי עריכת צוואה שתתאים באופן אישי לכמות ולסוג הנכסים הקיימים ברשותנו ולאופן הרצוי לחלוקתם לאחר לכתנו.

"פטירתו של קרוב משפחה הנה אירוע טרגי ומצער, אולם היא גם עלולה להוות פתח לסכסוכים ומחלוקות משפחתיים הנובעים מאי-בהירות ביחס לרצונו של המנוח. הדרך הנכונה למנוע את הקרע בתוך המשפחה היא באמצעות עריכת צוואה שתסדיר ותבהיר את רצונו של המוריש ושבה ייקבע מה יעשה בנכסיו לאחר מותו".

- עו"ד אורטל סבטלנה בקר

צוואה הנה הדרך הבטוחה ביותר לדאוג כי עיזבונו של אדם יחולק לפי רצונו אחרי מותו. החוק בישראל מכיר בארבעה סוגים שונים של צוואות: צוואה בכתב, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות (הכוללת גם צוואה באישור נוטריון) וצוואה בעל פה.

 

הצוואה יכולה לכלול הוראות, הנחיות ותנאים מדוייקים לביצועה ולאופן חלוקת הרכוש; ואולם צוואה יכולה להיות גם כללית, מבלי לכלול פירוט של הנכסים בהם מדובר, שבה תצויין זהותו של אדם מסוים אשר יירש את כל רכושו של המצווה.

 

אין מניעה שבמהלך חייו יערוך אדם מספר רב של צוואות, אך הצוואה המאוחרת ביותר תהיה זו בעלת התוקף, והיא תבטל את הצוואות שקודמות לה.

 

כאשר אנו מדמיינים את הרגע שבו אדם צריך להתחיל ולחשוב על עריכת צוואה, לרוב נחשוב על אנשים "בגיל השלישי", אולם זאת טעות לחשוב כן. ישנם מקרים רבים שבהם עריכת צוואה תהיה הפתרון היעיל והזול ביותר למניעת מצבים עתידיים בלתי רצויים, וכך למשל - כאשר מדובר בידועים בציבור עריכת צוואה יכולה לסייע במניעת סכסוכים מיותרים לגבי מעמדו של הידוע בציבור. בהקשר זה יצויין כי בית המשפט העליון הכיר בכך שגם תקופה קצרה של חי משפחה משותפים עלולה להיות מספיקה על-מנת לראות בבן הזוג האחד כידוע בציבור אשר יהיה זכאי לרשת את רכושו של בן הזוג השני.

 

מקרה נוסף הוא כאשר בני זוג נישאים בנישואים שניים ולכל אחד מהם ילדים מנישואיו הקודמים. עריכת צוואה תסייע באופן יעיל וזול לפתור מחלוקות מיותרות בעת פרידה או חלילה בעת פטירתו של אחד מבני הזוג.

 

בשנת 2005 קיבלה הכנסת את אחד התיקונים החשובים ביותר לחוק הירושה התשכ"ה-1965, תיקון המאפשר לבני זוג לערוך "צוואות הדדיות". צוואות הדדיות הן צוואות אשר עורכים בני הזוג מתוך מטרה משותפת להגביל את יכולתו של בן הזוג שיוותר אחרון בחיים לשנות את צוואתו בעתיד, כך שהוא לא יהיה רשאי להוריש את הרכוש (בד"כ הרכוש המשותף של בני הזוג) לאנשים אחרים מאלה שבני הזוג ציינו בצוואתם ההדדית. למשל, בני הזוג יכולים לערוך צוואה הדדית שבה ייקבע כי במקרה של פטירת אחד מהם, יעבור כל עזבונו של הנפטר לבן הזוג הנותר בחיים, ולאחר פטירת בן הזוג השני יעבור כל העזבון לילדיהם המשותפים. בניגוד לצוואה "רגילה" שניתנת כאמור לשינוי בכל עת, צוואה הדדית איננה ניתנת לשינוי, אלא בהתאם לתנאים מסויימים שקבועים בחוק.

במקרה שלא נערכה צוואה לפני פטירתו של אדם, הירושה נקראת ירושה על פי דין, והיורשים יהיו קרוביו של הנפטר בהתאם לחלקים ועדיפות שקבועים בחוק הירושה.
 

אם אתם מעוניינים בעריכת צוואה (רגילה, נוטריוניות או הדדית (בין בני זוג) שתסדיר את ענייני הרכוש אחרי אריכות ימיכם), או שאתם זקוקים לעזרה בהוצאת צו קיום צוואה או צו ירושה, וכן אם אתם מעוניים בניהול עזבונות, הנכם מוזמנים לפנות אל משרדנו לשם קבלת ייעוץ וטיפול. משרדנו מתמחה בדיני ירושה וצוואות.

 

חשוב להדגיש - ניסוח צוואות וניהול ירושות ונכסים דורשים ידע, רגישות ומומחיות רבים, כך שמומלץ לפנות משרד עורכי-דין מקצועי ומיומן, אשר ינהל את ההליך בצורה המהירה, הרגישה והיעילה ביותר.